UMiG Ostrzeszów

i

Autor: JL

PRAWO

Przeprowadzka? Sprawdź, co musisz zrobić z meldunkiem!

2024-12-12 9:00

Urzędnicy z Ostrzeszowa przypominają o OBOWIĄZKU meldunkowym. Bo choć każdy z nas musi – w przypadku zameldowania, czy wymeldowania – odpowiednie dokumenty złożyć, to nie każdy o tym pamięta.

Wyprowadzasz się? Pamiętaj o obowiązku meldunkowym. Przypominają urzędnicy z Ostrzeszowa. Bo nie każdy – w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, czy też dłuższego wyjazdu za granicę – urząd o tym informuje. A to TRZEBA zrobić.

Na samym początku należy zaznaczyć, że OBOWIĄZEK meldunkowy istnieje. Polega on na zameldowaniu, pod danym adresem na pobyt stały lub czasowy, wymeldowaniu z danego adresu bądź też zgłoszeniu wyjazdu za granicę, ale tylko w przypadku, gdy nasz wyjazd jest dłuższy niż 6 miesięcy. Niestety, jeśli chodzi o niedopełnienie tego obowiązku nie ma żadnych sankcji i kar. I niestety mieszkańcy nie dopełniają tej powinności, chodzi tu o osoby, które np. się wymeldowały i nie zgłosiły nowego miejsca zamieszkania  - mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Aneta Błoch - Hyłka.

Zameldować się, wymeldować bądź zgłosić wyjazd za granicę możemy bezpośrednio w urzędzie lub też przez aplikację mOBYWATEL, czy platformę ePUAP.

Aby się zameldować należy wypełnić zgłoszenie pobytu. Na tym druku wymagany jest podpis właściciela nieruchomości, gdzie dana osoba będzie się meldowała. I wymagany jest też akt własności nieruchomości. Przynosimy go TYLKO I WYŁĄCZNIE DO WGLĄDU. Chodzi o to, by upewnić się, że właściciel nieruchomości jest tym podpisanym i wie, że ktoś u niego chce się zameldować. Taką samą procedurę możemy też przejść w trybie online. Tak samo prosto można się wymeldować. Zgłaszamy się osobiście i wypełniamy odpowiedni druk - na miejscu. Tutaj nie jest wymagana zgoda właściciela - dodaje Aneta Błoch - Hyłka.

Jak wynika z danych, ludzie z Ostrzeszowa uciekają. Ale niedaleko. Bo na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat prawie 1000 osób z miasta się wyprowadziło i zamieszkało – na terenie gminy.

W mieście i gminie mieszka obecnie ponad 24 tysiące osób.

Jak dobrze znasz polskie prawo? Odpowiedz poprawnie na wszystkie pytania i zdobądź uznanie!
Pytanie 1 z 10
Czy w Polsce można prawnie zmienić płeć?