pożar w Zajączkach

i

Autor: PSP Ostrzeszów

Pożar w zakładzie produkującym pellet w Zajączkach - straty oszacowano na 2 mln zł

2020-08-25 9:42

Wczoraj (24.08) w miejscowości Zajączki doszło do poważnego pożaru. Ogień pojawił się w jednej z firm produkującej pellet. Spaliła się część hali produkcyjno-magazynowej. Strażacy musieli działać szybko, bo ogień mógł rozprzestrzenić się na sąsiednie budynki i las. Straty oszacowano na 2 mln zł.

Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali wczoraj około godziny 20:30. Na miejscu okazało się, że pożarem objęta jest hala produkcyjno- magazynowa o powierzchni ok. 1500m2 i istnieje również zagrożenie dla sąsiednich budynków oraz lasu. 

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się ze wewnątrz hali jest bardzo duże zadymienie i wysoka temperatura. Pożar szybko rozprzestrzeniał się na kolejne maszyny będące elementem linii produkcyjnej. Strażacy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, weszli do wewnątrz pomieszczeń z linią gaśniczą w których paliły się maszyny produkcyjne. Sukcesywnie na miejsce pożaru przybywały kolejne siły i środki, które włączano do działań w celu opanowania pożaru. Pożar opanowano po ok 1,5 godziny. Spaleniu uległy maszyny produkcyjne, trociny oraz część hali produkcyjno– magazynowej.

Informuje oficer prasowy ostrzeszowskiej Komendy Straży Pożarnej Radosław Gatkowski.

Straty jakie powstały w wyniku tego pożaru oszacowano na 2 mln zł, natomiast uratowane mienie to wartość 10 mln zł.
W działaniach brało udział 14 zastępów straży pożarnej w sile około 50 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybyła także grupa operacyjna Komendanta Wojewódzkiego z Poznania.

Przyczyną pożaru były najprawdopodobniej wady urządzeń mechanicznych.