wścieklizna

i

Autor: pixabay.pl

Powiat ostrzeszowski bez wścieklizny

2022-11-23 8:15

Na ten moment statystki są dobre. Jednak nie może to uśpić czujności odpowiednich służb. A te cały czas monitorują sytuację. Od wielu lat w powiecie ostrzeszowskim, nie wykryto ani jednego przypadku zakażenia wirusem wścieklizny wśród zwierząt wrażliwych, takich jak np. lis. Nie inaczej jest także w tym roku.

To już nie nowość, a tendencja stała.

Od wielu lat na terenie powiatu ostrzeszowskiego nie wykryto żadnego przypadku wścieklizny wśród zwierząt wrażliwych. Nie inaczej jest także w tym roku. Choć ostatnio, zaczęły napływać niepokojące informacje o takich ogniskach w innych regionach Polski.

Dlatego też jak na razie, na terenie powiatu - o ile ta tendencja się nie zmieni - służby weterynaryjne nie przewidują zrzucania szczepień ochronnych.

Jeżeli chodzi o wściekliznę na terenie powiatu ostrzeszowskiego nie jest to obecnie problemem. W przeciwieństwie do innych miejsc w Polsce. Natomiast u nas, od wielu lat przeprowadzane badania dzikich zwierząt dają wyniki ujemne. By wznowiono zrzucanie szczepień ochronnych, przede wszystkim musiałoby nastąpić zwiększenie zachorowalności u zwierząt wrażliwych na wściekliznę, takich jak np. lis - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii, Krzysztof Lamek. 

Należy jednak pamiętać o OBOWIĄZKOWYM szczepieniu ochronnym psów powyżej 3. miesiąca życia. 

Podczas naszych kontroli staramy się popularyzować ideę i informować hodowców, że szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie wśród psów - to ustawowy obowiązek. Zachęcamy również, gdy np. ktoś ma kota - to żeby też tego kota zaszczepił. Dla zwiększenia bezpieczeństwa - dodaje Krzysztof Lamek. 

Za niedostosowanie się do ustawowego obowiązku szczepień ochronnych psów - grozi mandat karny.

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?