policja

i

Autor: KPP Ostrzeszów

Pokonał koronawirusa i oddał osocze - policjant z Ostrzeszowa prosi innych ozdrowieńców o pomoc

2020-12-01 17:14

Przemysław Potyrała - pełniący przez wiele lat służbę jako dzielnicowy w ostrzeszowskiej komendzie, również na emeryturze kultywuje zasadę niesienia pomocy innym. Jako ozdrowieniec oddał osocze, aby pomóc chorym na COVID-19 w walce z wirusem. Policja z Ostrzeszowa zachęca, by brać przykład z mundurowego i kto może NIECH POMOŻE! "Bądźmy solidarni w niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują".

Przemysław Potyrała przez wiele lat pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. Był dzielnicowym. Teraz jest na emeryturze, ale o pomaganiu innym nie zapomina. Niedawno zachorował na COVID-19. Wirusa pokonał, a teraz oddał osocze. Policjanci z Ostrzeszowa apelują do innych ozdrowieńców o pomoc.

Przemek jest również honorowym krwiodawcą, który wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez tutejszą komendę akcjach oddawania krwi, tak bardzo potrzebnej dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego też po przebyciu zakażenia bez wahania zgłosił się do Oddziału Terenowego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrzeszowie, aby oddać osocze, które zawiera przeciwciała wspomagające leczenie chorych na COVID.

Mówi rzecznik prasowy ostrzeszowskiej Komendy Policji Magdalena Hańdziuk.

Jak poinformował ostrzeszowski oddział krwiodawstwa policjant jest drugą osobą w powiecie ostrzeszowskim posiadającą w osoczu tak duże ilości przeciwciał. Te pomogą teraz chorej osobie na COVID-19, której organizm nie jest sam w stanie pokonać koronawirusa.

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,

- od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni

- od zakończenia izolacji minęło 18 dni - w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- są w wieku 18-65 lat;

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.