jedzenie

i

Autor: pixabay.com

Ostrzeszowskie restauracje robią dowozy i odbiory osobiste - czy jedzenie może być nośnikiem wirusa?

2020-03-16 12:58

W internecie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących pandemii koronawirusa. Jednym z fake newsów jest to, że wirus COVID-19 może przenosić żywność. Komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

Restauracje w Ostrzeszowie stosują się do zaleceń i wydają jedzenie poprzez odbiór osobisty lub dowożą je. A co jeżeli posiłki przygotowywała osoba zarażona koronawirusem? GIS uspokaja. Obecnie nie ma dowodów na to, by jedzenie mogło być źródłem zakażenia lub ogniwem transmisji wirusa.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce.

Czytamy na stronie internetowej GIS.

Koronawirus ulega zniszczeniu, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury. W przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

WHO zaleca także realizowanie płatności kartą, ponieważ na banknotach czy monetach mogą utrzymywać się bakterie. Najlepiej jeżeli za zamówione jedzenie zapłacimy online.