Są nowe wytyczne. I nowe zadania, do których samorządy muszą się dostosować. Tak samo jest i w Ostrzeszowie.
Wprowadzona w tym roku Ustawa o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej nakłada nowe obowiązki. Jednym z nich jest kontrola schronów i miejsc doraźnego schronienia.
Jak wygląda to w Ostrzeszowie?
Dwa lata temu była już prowadzona akcja przez Państwową Straż Pożarną dotycząca takiej inwentury tych miejsc. W Ostrzeszowie jest kilka takich właśnie miejsc i są to głównie piwnice w blokach, obiektach publicznych. I teraz, te obiekty, które zostały wytypowane przez straż pożarną mają być dokładnie sprawdzone, czy one się faktycznie nadają, czy spełniają wszystkie warunki i czy nie trzeba ich np. przerobić, zmodernizować. Wójt / burmistrz ma zlecać to Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowi budowlanemu - mówi Roman Pawełka z urzędu miasta.
W Ostrzeszowie takie miejsca doraźnego schronienia pomieszczą blisko 14 tysięcy osób. Wszystko sprawdzicie na stronie i w aplikacji Państwowej Straży Pożarnej - SCHRONY.
W tym roku dla Wielkopolski przyznano z rządowego budżetu ponad 340 milionów złotych na działania obronne – przygotowanie miejsc szpitalnych, schronów, szkolenia władz samorządowych i mieszkańców. Pieniądze te mają być podzielone na poszczególne samorządy i - trafić do nich w drugiej połowie roku.