biblioteka w Ostrzeszowie

i

Autor: JL

BIBLIOTEKA

Nie wiesz, co przeczytać? Sięgnij po ''lokalne wydawnictwo''

2024-08-22 10:00

Biblioteka w Ostrzeszowie ma w swoich zbiorach coś dla każdego. Od literatury dziecięcej, poprzez fantastykę i romansidła, na kryminałach i reportażach kończąc. Wystarczy przyjść i wypożyczyć coś – do domu lub zasiąść w wygodnym fotelu i poczytać na miejscu. Nie każdy jednak wie, że tutejsza książnica wydała też kilka swoich pozycji.

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca wakacji. Przed nami jesień, a wraz z nią – długie, zimne wieczory. Co podczas nich robić? Dobrą opcją na taką ‘’szarówkę’’ za oknem może być wieczorny maraton z książką.

W bibliotece w Ostrzeszowie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Tutejsza książnica w swoich zbiorach ma ponad 35 tysięcy pozycji - i to z każdego gatunku. 

Co powiecie jednak na to, by tym razem sięgnąć po coś ''z lokalnej półki''? Książkę wydaną przez bibliotekę? 

Jeśli jesteście na TAK, to do wyboru macie:

  • "Póki droga jest otwarta" - to zbiór wierszy uczestników nagrodzonych w XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Czernika. Tomik ozdobiony jest grafikami ostrzeszowianina, artysty, plastyka - Edwarda Haladyna.
  • "Urwisko uczuć" – tomik poezji stanowiący pokłosie jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika. Rzeczywistość widziana oczami uczestników konkursu w różnych kategoriach wiekowych, jak pisze książnica: zabawna, nostalgiczna, zwyczajna... warta nagrodzenia!
  • "Słownik dawnej gwary Siedlikowa" - pochodzący z Siedlikowa zdobywca Nagrody Literackiej "NIKE 2011", Marian Pilot opracował barwny zbiór chłopskiej gwary rodowitych siedlikowian, na którą niemały wpływ miała niemiecka okupacja.
  • "Chronić przed rozmrożeniem" - tomik zawiera wiersze laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika z 2009 r.
  • "Stanisław Czernik. Człowiek i pisarz" - Wiesław Przybyła ukazał Stanisława Czernika jako człowieka żywego, bliskiego współczesnemu czytelnikowi, jego twórczość zaś jako ważny element rodzimej tradycji. To „portret wielokrotny” Stanisława Czernika – nauczyciela i pedagoga, poety i powieściopisarza, propagatora twórczości ludowej, prawodawcy nurtu poetyckiego zwanego autentyzmem i zasłużonego działacza kulturalnego. (wg Przemysława Dakowicza)
  • "Mury sędziwe" - tomik został wydany z okazji 750-lecia Miasta i zawiera wiersze o Ostrzeszowie napisane zarówno przez twórców żyjących tutaj w czasie obecnym, jak i dawno temu; przez osoby, które przebywały w miasteczku krótko, ale zafascynowane miejscem i jego mieszkańcami postanowiły uwiecznić swoje wrażenia w poetyckim obrazie. Są w nim też wiersze tych, którzy w Ostrzeszowie nigdy nie byli i znają miasto tylko z opowiadań.
  • "Podglebie ducha" - książka wydana z okazji 20 - lecia Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika w 2007 roku. Zawiera rys historyczny konkursu, wiersze laureatów z lat 1986 - 2007, prezentuje również sylwetki jurorów, którzy oceniali zestawy konkursowe.
  • "Zasłyszane i obejrzane w Ostrzeszowie" - pokłosie dwóch konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę z okazji 750 - lecia Ostrzeszowa: Konkurs Plastyczny "Ostrzeszów - miejsca znane i nieznane" oraz Konkurs Literacki "Historie zasłyszane w Ostrzeszowie". Wydawnictwo zawiera nagrodzone prace.
  • „Podmiot liryczny przejmie moje zmarszczki"- wiersze z IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika, który odbył się w Ostrzeszowie w 2011 roku.
  • "Krasnoludy nas widziały" – pokłosie powiatowego konkursu literackiego na opowiadanie fantasy, który został zorganizowany przez Bibliotekę w 2011 roku.

Quiz o książkach. Sprawdź, czy na pewno znasz tytuły popularnych dzieł literackich. Większość popełnia błąd już przy 4 pytaniu

Pytanie 1 z 10
Joseph Heller „Paragraf _"