OCK

i

Autor: ksz

Mural na ścianie OCK musi być zaakceptowany przez konserwatora zabytków i Wojewódzki Zarząd Dróg

2020-05-27 11:22

Mural na ścianie Ostrzeszowskiego Centrum Kultury pojawi się najprawdopodobniej na początku wakacji. Wcześniej jednak zgode na jego wykonanie musi wydać konserwator zabytków, a także Wojewódzki Zarząd Dróg. Burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak uspokaja, że z tym problemów być nie powinno.

Autorem zwycięskiej koncepcji jest Olaf Cirut absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest wykonawcą murali i różnych innych artystycznych instalacji na terenie całej Polski. Zanim artysta przystąpi do prac, zgody muszą wydać jeszcze dwa organy. 

Czekamy jeszcze na uzgodnienia z Wojewódzkim Zarządem Dróg, ponieważ ta ściana jest w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania właśnie z drogą wojewódzką, ale myślę że tu nie będzie problemów. Musi wypowiedzieć się też konserwator zabytków, ponieważ jesteśmy w strefie konserwatorskiej, natomiast zakładam, że na początku wakacji ten mural będzie już mógł być przez Państwa podziwiany.

Mówi burmistrz miasta i gminy Ostrzeszów Patryk Jędrowiak.

To jak będzie wyglądał mural utrzymywane jest w tajemnicy. Wiadomo tylko, że artysta wykonując projekt bazował na starym zdjęciu. Pojawi się także cytat Olgi Tokarczuk.

Projekt jest malarską interpretacją niezwykłego, ostrzeszowskiego zdjęcia, które zainspirowało artystę do stworzenia na jego podstawie muralu. Mural niesie ze sobą pewne przesłanie. Autor ujął je słowami Olgi Tokarczuk, która podczas wręczania Literackiej Nagrody Nobla 2020 powiedziała ”… Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości. To ten jej rodzaj, który nie pojawia się w pismach ani w ewangeliach, nikt na nią nie przysięga, nikt się nie powołuje. Nie ma swoich emblematów ani symboli, nie prowadzi do zbrodni ani zazdrości. Pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest „ja”. Czułość jest spontaniczna i bezinteresowna, wykracza daleko poza empatyczne współodczuwanie. Jest raczej świadomym, choć może trochę melancholijnym, współdzieleniem losu. Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny…”.

Informuje Ostrzeszowskie Centrum Kultury.

Projekt wybrała komisja konkursowa w skład której weszli:  Patryk Jędrowiak - Burmistrz MiG Ostrzeszów, Kamila Maj – Radna Rady Miejskiej Ostrzeszów, Mirosława Rzepecka – kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie, Artur Derewiecki – dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, Dariusz Skorupski– nauczyciel, plastyk, iArtur Obalski – grafik, przedstawiciel organizacji pozarządowej.