dziecko

i

Autor: pixabay

Krotoszyn. Co dalej z 19-latką i jej córeczką?

2023-11-28 12:52

Dziecko urodziło się poza szpitalem, gdzieś przy lesie, a młodej matce pierwszy pomógł przypadkowy kierowca, którego zatrzymała kobieta. Wracamy do wydarzeń w Krotoszynie, gdzie kilka dni temu do szpitala trafiła młoda matka z dzieckiem na rękach. Sprawę wyjaśnia policja. Dokumenty trafią też do sądu rodzinnego.

Sprawa nie jest, wbrew pozorom, prosta. I trzeba wyjaśnić wszystko, także to dlaczego faktycznie młoda kobieta nie rodziła w szpitalu. Z tego co wiemy, 19-latka miała kłopoty rodzinne, przez pewien czas nie miała gdzie mieszkać.

- Trwa weryfikacja wszystkich zgromadzonych już w tym temacie materiałów i informacji. Prokurator otrzymał już materiały zgromadzone przez właściwą dla miejsca policję i na ich podstawie wystąpił do właściwego sądu - wydziału rodzinnego, o rozpoczęcie procedury w celu ustanowienia opieki lub kurateli nad nowo urodzoną dziewczynką. Jak również dokonania pozostałych czynności należących do zadań sądu rodzinnego w tej konkretnej sprawie - powiedział nam Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Śledczy czekają też na dokumentację medyczną ze szpitala w Krotoszynie. Dziewczynka i jej matka są pod opieką lekarzy. Stan dziecka jest dobry.

Sprawa prowadzona jest w związku z artykułem 160 KK mówiącym o narażeniu człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi nawet więzienie.

Jednak w tym samym artykule w paragrafie 4 mowa jest o tym, że jeśli osoba taka "dobrowolnie uchyliła niebezpieczeństwo" to karze nie podlega. A tutaj dziewczyna, która dziecko urodziła poza szpitalem, w końcu o pomoc poprosiła. Wszystko w rękach śledczych.

Art. 160. - [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo] - Kodeks karny. 

Akt obowiązujący

Wersja od: 1 października 2023 r. do: 13 marca 2024 r.

Art.  160.  [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo]

§  1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§  5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

[za:https://sip.lex.pl/akty-prawne]

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?
Źródło: 19-latka urodziła dziecko poza szpitalem. Razem z córeczką są w szpitalu w Krotoszynie. Co dalej?