Kobiety badajcie swoje piersi. Październik miesiącem świadomości raka piersi

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

ZDROWIE

Kobiety badajcie swoje piersi. Październik miesiącem świadomości raka piersi

2023-10-03 15:10

Ostrzeszowianko badaj swoje piersi. Rozpoczął się październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. Jak pokazują statystyki w Polsce coraz więcej kobiet choruje na raka piersi, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Takie badanie mammograficzne można wykonać w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu.

Z mammografii skorzystać mogą  panie w wieku od 50-69 lat, a od listopada panie w wieku od 45 do 74 roku.

Dla młodszych kobiet wskazane jest bardziej USG. Młodsze panie mają budowę piersi gruczołową. Dlatego ta pierś jest bardziej widoczna podczas wykonywania USG. Natomiast powyżej 40-45 roku życia budowa piersi się zmienia i tutaj głównym wskazaniem jest wykonanie mammografii. Dlatego ten program profilaktyki działa na takiej właśnie zasadzie. Jak pokazują statystyki, u pań między 40 a 74 rokiem życia jest największa zachorowalność na nowotwór piersi – mówi nam Justyna Lemiesz, elektroradiolog z Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Badanie mammograficzne trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wykonujemy 4 zdjęcia. Po 2 zdjęcia na każdą pierś. Jedno zdjęcie jest prostopadłe na pierś, a drugie jest skośne. Na każdą pierś są dawane uciski, ponieważ pierś jest tkanką miękką i musi być dociśnięta, żeby na zdjęciu było wszystko widoczne – dodaje Justyna Lemiesz.

Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się: