pustułki

i

Autor: fot. biuro Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu, Facebook Pustułki uratowane po nawałnicach

Kaliszanie pomagają dzikim ptakom. „Lądują na ulicach, nie mogą odfrunąć”

2021-07-26 17:02

Ratują pisklęta, które wypadły z gniazd. Już kilkanaście, głównie pustułek, uratowali miłośnicy zwierząt w Kaliszu. Najwięcej pracy mieli po letnich burzach.

Nawałnice są dużym zagrożeniem także dla ptaków. Dla wielu nie kończyły się spokojnie.

– Niestety burze letnie, czy też remonty powodują, ze te ptaki płoszą się i z tych gniazd wyskakują zbyt wcześnie i wówczas lądują na ulicach, parkach, gdzie nie mogą już się poderwać, odfrunąć. Wtedy zatroskani mieszkańcy zgłaszają te fakty do Straży Miejskiej, do Schroniska dla Zwierząt

– mówi Jacek Sośnicki, weterynarz z Kalisza.

Niedawno uratowano całą ptasią rodzinę. W tym roku takich sytuacji jest więcej niż zwykle - dodaje doktor Sośnicki.

– To zjawisko w tym roku bardzo przybrało na sile. Pierwszą grupę puchatych jeszcze piskląt odkarmiliśmy i zbadaliśmy.

Część ptaków zostało przekazanych do Nadleśnictwa Grodziec, do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Kolejne, po odkarmieniu, zostaną wypuszczone w miejskim parku.

Pustułka to gatunek małego sokoła. Jest ptakiem drapieżnym, który często zakłada gniazda na dachach, czy wieżach kościołów. Poluje m.in na gryzonie: krety, myszy. Najczęściej obserwowana w trakcie zawisania w powietrzu, gdy trzepocze skrzydłami. Poznać ją można także po przenikliwym pisku.

Źródło: Kaliszanie pomagają dzikim ptakom. „Lądują na ulicach, nie mogą odfrunąć”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE