pan Józef

i

Autor: UM Kalisz

edukacja

Kalisz. Wszystkie egzaminy ma już za sobą. 85-latek przystąpił w tym roku do matury

2024-05-21 6:43

Jest chyba najstarszym w tym roku maturzystą w Polsce i właśnie zdał ostatni egzamin. 85-letni Józef Peruga z Kalisza w poniedziałek zdał język niemiecki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Wcześniej, obowiązkowo, napisał polski, matematykę i język niemiecki. Zdawał też geografię.

- Nie było źle, nauczyciele byli bardzo pomocni i przyjaźni - powiedział już po wszystkich maturalnych egzaminach 85-letni kaliszanin. I dodał - nie ma się czego bać, jak się człowiek uczył i zdaje po kolei, to się zda!

Do egzaminów uczył się sam. Technikum ukończył 15 lat temu. Teraz podszedł do matury. Jak przyznaje - dla własnej satysfakcji.

Sam jak mogłem, tak się przygotowywałem. Wypożyczyłem z biblioteki książki, podręczniki, trochę miałem własnych podręczników. I tak jak mogłem, tak się przygotowałem. Przyznam się, że się wszystkiego bałem, że po takim czasie nie dam sobie rady - mówi Józef Peruga.

Teraz czeka na wyniki, ale - jak przyznaje - na studia się nie wybiera.

Sędziwy abiturient urodził się pod Turkiem, w Kaliszu mieszka od blisko 40 lat.

Pochodzi z niezamożnej rodziny, jako dziecko pomagał rodzicom w gospodarstwie. Wojna pokrzyżowała plany, jako dziecko był więźniem niemieckiego obozu.  Jako dorosły - przez lata pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek. Chciał być policjantem, ale brak wykształcenia przeszkodził w spełnieniu tych planów.

Dziś 85-latek jest na emeryturze. W najbliższym czasie wybiera się do sanatorium nad morze.

Quiz z wiedzy ogólnej. Test na ocenę!

Pytanie 1 z 30
Ile znaków diakrytycznych w polskim alfabecie?
Źródło: Kalisz. Wszystkie egzaminy ma już za sobą. 85-latek przystąpił w tym roku do matury