wyrok kwas

i

Autor: DS

wyrok

Kalisz. Jest wyrok w głośnej sprawie oblania kwasem kaliskiego przedsiębiorcy

2023-09-29 11:25

8 lat więzienia dla Gracjana I., który w styczniu ubiegłego roku w Kaliszu oblał kwasem innego mężczyznę. Zdzisława O., który miał być zleceniodawcą sąd skazał na rok i dwa miesiące więzienia. Ma też 10 letni zakaz zbliżania do ofiary i kontaktowania się z nią. Wyrok zapadł właśnie przed sądem w Kaliszu. Nie jest prawomocny.

Jest wyrok sądu w Kaliszu w sprawie oblania kwasem jednego z przedsiębiorców. Do zdarzenia doszło w styczniu 2022 roku.

Sprawcą, zdaniem prokuratury i sądu jest 24-letni Gracjan I., który właśnie został skazany na 8 lat więzienia. Zleceniodawcą miał być Zdzisław O., z którym poszkodowany od lat był w konflikcie. Ale na to sąd podczas procesu dowodów nie znalazł.

Natomiast skazał go na 14 miesięcy więzienia za prześladowanie i groźby kierowane do pokrzywdzonego.

Zdaniem sadu Gracjan I. nie działał sam, ale ani razu nie zdradził, kto był jego zleceniodawcą

Oskarżony działał w miejscu publicznym, gdzie pokrzywdzony pracował i gdzie byli jego współpracownicy. Gdyby zamiarem oskarżonego było zabójstwo pokrzywdzonego to wybrałby inne miejsce, a nie miejsce publiczne w pobliżu pracy. Wiadomo było, że pomoc zostanie mu udzielona bądź to przez przypadkowych przechodniów, bądź przez współpracowników. Gdyby jego zamiarem było zabójstwo wybrałby inny rodzaj narzędzia, a nie kwas solny. Zdaniem sądu oskarżony chciał pokrzywdzonego oszpecić - mówiła sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka.

Gracjan I. ma także zapłacić pokrzywdzonemu 50 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Natomiast Zdzisław O. ma -  prócz kary więzienia - 10-letni zakaz zbliżania się do ofiary. Nie może się z nią także kontaktować.

Podczas procesu główny oskarżony przyznał się do winy. Zdzisław O. nie.

Wyrok, który zapadł dziś przed Sądem Okręgowym w Kaliszu, nie jest prawomocny.

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?
Źródło: Kalisz. Jest wyrok w głośnej sprawie oblania kwasem kaliskiego przedsiębiorcy