piaski

i

Autor: Fb Jakub Paduch

Miasto

Jest już 1000 podpisów dla ostrowskich Piasków. Dołączycie się?

2023-07-25 9:34

Baseny, osobna ścieżka dla pieszych i dla rowerów, czysta woda i zadbana plaża. Czy ostrowskie Piaski dostaną nowe życie? O to zabiegają radni opozycji, bo ośrodek, który kilka lat temu był wzorcowym w Wielkopolsce, dziś stanowczo podupada strasząc cenami w restauracjach i nieremontowanymi lub wręcz nieczynnymi atrakcjami sportowymi.

Ośrodek Piaski – Szczygliczka przeszedł boom inwestycyjny ponad 10 lat temu. Wtedy powstała porządna plaża, całe zaplecze, boisko, park linowy czy wieża wspinaczkowa, a później system oczyszczania wody. W ostatnich latach jednak miasto skupiło się na remoncie dawnej Zielonej Laguny, natomiast plaża, również ta niestrzeżona jest kompletnie zapuszczona. Niszczeją oryginalne siedziska, park linowy się nie rozwija, wieża wspinaczkowa jest nieczynna od wielu lat i straszy, bo nie ma pieniędzy na remont. Jeśli dołożyć do tego brudną wodę i odwracające uwagę wesołe miasteczko sąsiadujące z placem zabaw, z muzyką na pełny regulator, to mamy dzisiejszy obraz ośrodka, który jeszcze parę lat temu był dumą miasta.

radni

i

Autor: az

Radni – Jakub Paduch, Damian Grzeszczyk i Kasper Smektała – przygotowali wizualizację, jak Piaski mogłyby wyglądać, gdyby w nie zainwestować.

Wiadomo, że potrzeba na to bardzo dużych pieniędzy, ale jest szansa, by pozyskać je w nowym rozdaniu funduszy europejskich dla Wielkopolski – mówi Jakub Paduch - Chcemy kompleksowo zmodernizować ośrodek, wykorzystując środki, które ruszają w tym roku, a lada moment zaczną się nabory na tereny związane z zielenią. Z prawie 2 miliardów euro, które przypadają dla Wielkopolski w tej puli funduszy, prawie 300 milionów jest przeznaczone właśnie na rozwój terenów zielonych. W związku z tym chcemy złożyć petycję u pani prezydent Beaty Klimek o przygotowanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji. Każdy z mieszkańców może się pod nią podpisać.

piaski

i

Autor: az

Mamy konkretne pomysły jak zmodernizować ośrodek – dodaje Kasper SmektałaTo wewnętrzne baseny, które sprawdziły się już w wielu takich ośrodkach, nawet bliskim Miliczu. Niezależni od tego, od kilku lat już składamy interpelacje w sprawie ścieżki rowerowej wzdłuż zalewu. To, co sprawdzało się 10 lat temu, dziś nie zdaje już egzaminu. Wspólna trasa dla spacerujących, biegaczy, rowerów i rolek już dziś nie może udźwignąć takiego natężenia ruchu i robi się niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci. I cała struktura sportowa – nie używana linka tyrolska, nieczynna wieża wspinaczkowa, czy wymagający już na gwałt modernizacji park linowy.

Ale jak zapewniają radni: nic o was bez was. I dlatego rozpoczynają akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydent miasta, aby inwestycje w Piaski znalazły się na liście wniosków o dofinansowanie.

Chcemy poznać opinię mieszkańców - -mówi Damian Grzeszczyk – Czy baseny mają tak wyglądać, czy projekt nowej ścieżki jest dobry czy może są inne propozycje. Zdanie ostrowian jest dla nas bardzo ważne, bo to nasz wspólny ośrodek i ma być jak najbardziej funkcjonalny. Druga sprawa jest taka, że zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy chętnie by zainwestowali w to miejsce, a nie mają tego jak zrobić w tej chwili. Zgodnie z planem reorganizacji spółek Miejski Zakład Zieleni, który zarządza ośrodkiem połączy się ze Targowiskami Miejskimi i być może właśnie teraz jest idealny moment na zmiany.

piaski

i

Autor: Kacper Smektała
piaski

i

Autor: Kacper Smektała

Radni z petycją pojawią się na Piaskach w weekendy i popołudniami w godzinach szczytu, ale podpisać ją będzie można również w biurze rady w urzędzie miejskim oraz w biurze poselskim Jarosława Urbaniaka.

Źródło: Jest już 1000 podpisów dla ostrowskich Piasków. Dołączycie się?