sp

i

Autor: FB Szkoła Podstawowa Siedlików

EDUKACJA

Jak to się zaczęło? Literacko - filmowa legenda o Siedlikowie

2024-02-28 12:49

Literacko - filmowa legenda o Siedlikowie. Tutejsza szkoła podstawowa w ubiegłym roku wzięła udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Efektem tej współpracy są książka oraz film - LEGENDA O SIEDLIKOWIE.

Jak to z tym Siedlikowem było?

Jeśli jesteście ciekawi - to teraz macie szansę się dowiedzieć, bo tutejsza szkoła podstawowa przygotowała literacko - filmową historię, właśnie o powstaniu Siedlikowa.

Legenda o Siedlikowie jest o powstaniu Siedlikowa. Jest o tym Siedliku, tym sołtysie, który stworzył Siedlików, o wszelkich jego działaniach, jakim był człowiekiem, jak funkcjonował, dlaczego ta wioska się tak rozbudowała. To wszystko właśnie dzięki działaniom Siedlika, który spotkał na swojej drodze Przemysła II, który w podziękowaniu ofiarował mu te ziemie i dał możliwość stworzenia tego miejsca, zbudowania kościoła, czy tych zabudowań, w których mieszkańcy mieszkali. Oczywiście też jest historyczny aspekt - wzięcia udziału w wojnach, które rozgrywane były na przestrzeni lat w Polsce. Ta legenda dotyka też czegoś, co stało się faktem. W Siedlikowie przecież znaleziono skarb. Był on ukryty w piecach hutniczych, w tak zwanych dymarkach, w których wytapiało się żelazo. No i właśnie w jednym z takich pieców ktoś skarb ukrył - mówi dyrektor szkoły w Siedlikowie i koordynatorka projektu, Anna Wiśniewska - Polus.

Książka oraz film z historią Siedlikowa powstały w ramach ogólnopolskiego projektu ogłoszonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Na jego realizacje placówka otrzymała 2,5 tysiąca złotych.

Teraz, w ramach promocji legendy o Siedlikowie szkoła odwiedza pobliskie placówki i instytucje kultury i zaprasza najmłodszych na twórcze warsztaty.

Anna Wiśniewska - Polus

i

Autor: Anna Wiśniewska - Polus
Anna Wiśniewska - Polus

i

Autor: Anna Wiśniewska - Polus
Anna Wiśniewska - Polus

i

Autor: Anna Wiśniewska - Polus

Quiz. Przesądy, które znamy wszyscy. 10/10 to pestka!

Pytanie 1 z 10
Aby uniknąć długów w nowym roku, należy?