Schronów nie ma, są za to Miejsca Doraźnego Schronienia. Takie, w których można ukryć się na krótki czas. Tak wynika z inwentaryzacji, przeprowadzonej na terenie miasta i gminy Ostrzeszów przez straż pożarną. W ramach tej akcji sprawdzono wszystkie budynki, które mogłyby służyć jako tymczasowe schronienia.
Jeśli chodzi o typowe schrony to na terenie miasta i gminy Ostrzeszów ich nie ma. W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła taką gruntowną inwentaryzację i u nas - w mieście - wyznaczono takie Miejsca Doraźnego Schronienia. Powiedzmy szczerze, są to piwnice bloków, czy budynków wielorodzinnych. Przeznaczono je na takie miejsca tymczasowego schronienia. Można z nich skorzystać w sytuacji nagłego zagrożenia - mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Aneta Błoch - Hyłka.
W takich MDS - ach zmieści się ok. 14 tysięcy osób. Pełną listę znajdziecie w apce straży pożarnej SCHRONY.
Czym jedno różni się od drugiego?
Schrony to trwałe obiekty, które zapewniają długotrwałą ochronę przed zagrożeniami, często z odpowiednim wyposażeniem. Miejsca Doraźnego Schronienia to tymczasowe lokalizacje używane w sytuacjach kryzysowych, oferujące szybkie, ale nie tak solidne schronienie.
W ramach tej inwentaryzacji sprawdzono w sumie 234 735 budynków, na terenie całego kraju. W sytuacji zagrożenia - jak wynika z danych - schronienie znajdzie 49 mln osób.