Wczoraj sport, dziś ekologia, czyli kontynuujemy podsumowanie działań i inwestycji obecnych włodarzy Ostrzeszowa.
W kwestii zielonej polityki warto wspomnieć chociażby o dofinansowaniu do wymiany starych kopciuchów na nowe piece. W tej kadencji miasto przeznaczyło na to 1,5 mln złotych.
Od początku kadencji bardzo mocny nacisk położyliśmy na wymianę starych pieców, czyli dbałość o czyste powietrze. Ten program w poprzedniej kadencji był już prowadzony, ale środki na niego przeznaczane były wg nas za małe, dlatego chcieliśmy to diametralnie zmienić. Przez całą kadencję na ten program przeznaczyliśmy ponad 1,5 mln złotych, w ubiegłym roku dochodząc do puli ponad 400 tysięcy złotych. Dla porównania, wcześniej były to kwoty w okolicach 100 tysięcy i mniej. Bardzo pozytywnie na to odpowiadali też mieszkańcy, którzy co roku licznie brali udział w tym programie i wymieniali stare piece, co można również odczuć już teraz, w okresie grzewczym - mówi burmistrz Ostrzeszowa, Patryk Jędrowiak.
Dofinansowanie do wymiany kopciuchów na nowe piece to niejedyne działanie w ramach zielonej polityki.
To co było największą inwestycją - na pewno, jeśli chodzi o wymiar czasu poświęcony przez nas, urząd w tej kadencji - to tzw. program parasolowy, czyli budowa ponad 500 instalacji fotowoltaicznych i solarnych na domach naszych mieszkańców. W pierwszym roku kadencji ten program był realizowany wraz - z mieszkańcami, dzięki temu teraz, po tych wszystkich podwyżkach i wzrostach cen energii nasi mieszkańcy, którzy wzięli udział w programie, mają olbrzymie oszczędności. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego i partycypacji samych ostrzeszowian zrealizowaliśmy program, który w wielu miastach nie był możliwy do wdrożenia i mieszkańcy tam musieli tam realizować go w ramach środków własnych - dodaje burmistrz.
Zielona polityka to także chociażby wymiana starego oświetlenia w ulicznych latarniach na nowe, energooszczędne i - właśnie ekologiczne.
Kolejny ekologiczny program to wymiana oświetlenia ulicznego. To przede wszystkim zasługa bardzo dobrej współpracy ze spółką, której jesteśmy udziałowcem, czyli Oświetlenia Uliczne i Drogowe. Największy program, który zrealizowaliśmy w tym aspekcie to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wymiana oświetlenia ulicznego na głównych ulicach, o wartości ponad pół miliona złotych, do którego gmina nie dołożyła ani złotówki, a tak naprawdę czerpiemy teraz z tego oszczędności. Ekologia w tym programie polega na tym, że zużywamy mniej energii elektrycznej i tu oszczędności są rzędu 70% - mówi Patryk Jędrowiak.
Jak zaznacza burmistrz - kolejnym celem - jest wymiana całego oświetlenia sodowego na nowoczesne ledowe.
Ekologia to także wszelkie inwestycje związane z montażem paneli fotowoltaicznych na budynkach urzędów, czy instytucji. I w tej kwestii - pozostało jeszcze sporo do zrobienia.
To już czwarta z sześciu kategorii podsumowań. Koniecznie śledźcie - i słuchajcie nas uważnie, bo w następnych dniach przyjrzymy się jeszcze temu, co udało się zdziałać i co do zrobienia pozostało w ramach infrastruktury i rozwoju oraz inicjatyw społecznych.