kleszcz

i

Autor: pixabay.pl

Co zrobić, by mały kleszcz nie stał się dużym problemem?

2022-06-28 9:00

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. W tym roku jednak prawdziwym utrapieniem wszystkich urlopowiczów jest plaga kleszczy. Korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią, atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Można go spotkać na łąkach, w lasach, w przydomowych ogródkach, chwastach lub krzewach. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast. Ukąszenie przez tego pajęczaka może powodować groźne choroby.

Podpowiadamy, jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza:

  • zadbaj o odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty,
  • pamiętaj, na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze.
  • obozując pod chmurką zwróć uwagę, czy roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta,
  • stosuj preparaty odstraszające kleszcze (naniesione bezpośrednio na skórę).

Kleszcze przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których występują powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało oraz głowę. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza m.in. w zgięciach stawów, za uszami, w pachwinach. Co zrobić, gdy na swoim ciele zaobserwujemy kleszcza? Należy go niezwłocznie usunąć pęsetą lub przy użyciu odpowiednich narzędzi do usuwania kleszczy - nigdy bezpośrednio palcami! Najlepiej zrobić to od razu po zauważenia pasożyta. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym i obserwujemy, czy nic się z nią nie dzieje.

PSYCHOTEST. Jaką pizzą jesteś?

Pytanie 1 z 12
Gdzie najczęściej jesz pizzę?