Byli już w Portugalii, teraz uczniowie z I LO w Ostrzeszowie pojadą do Chorwacji. To w ramach ERASMUSA i projektu ''Jaka jest Twoja supermoc?''. Tak, by przy użyciu nowoczesnych technologii badać środowisko naturalne.
To projekt, który właściwie napisaliśmy sami. Zaprosiliśmy do niego uczniów ze szkół w Portugalii i Chorwacji. Dotyczy on środowiska naturalnego, jego ochrony, dbałości i udziału w tym - trochę paradoksalnie - szeroko pojętej robotyki, czyli dronów. Jest to projekt ''Woda - powietrze - gleba. Jaka jest Twoja supermoc?''. Mamy tutaj trzy punkty. W naszym kraju zajmowaliśmy się powietrzem, w Portugalii badaliśmy wodę, a w Chorwacji będziemy zajmować się glebą. Uczniowie głównie sprawdzają zanieczyszczenia tychże i jak ewentualnie można wykorzystywać drony w tej dziedzinie. My drony często kojarzymy albo z zabawkami, albo z czymś związanym z wojskowością. Natomiast, niewiele osób wie, że są również drony, które pracują w glebie, czy w wodzie - mówi dyrektor szkoły, Michał Błoch.
Sześcioro uczniów (a jeśli pozwolą na to fundusze - to nawet ośmioro) pod koniec września wyruszy do Splitu w Chorwacji, by tam zrealizować ostatnią część projektu, dotyczącą właśnie badania jakości i stanu gleby.
Współpracujemy z jedną z chorwackich szkół, która ma doświadczenie w robieniu projektów. Jest to jedna z lepszych placówek. Mieliśmy okazję ich już poznać, bardzo dobrze nam się współpracuje. Przy takich projektach jest to bardzo ważne. Mamy bardzo dobry kontakt, bo oczywiście poza tymi najbardziej widocznymi sprawami, czyli wyjazdami, współpracujemy na bieżąco, konsultując, omawiając wiele spraw. Bo projekt nie sprowadza się tylko do tych wyjazdów, to też współpraca młodzieży, nauczycieli pomiędzy nimi. Nie mamy jeszcze szczegółów naszego pobytu, ale jesteśmy pewni, że poziom tych badań będzie naprawdę wysoki - dodaje dyrektor.
Wyniki badań poznamy w przyszłym roku. Na realizację tego projektu szkoła otrzymała dotację w wysokości 60 tysięcy euro. A ERASMUS w I LO realizowany jest od 2012 roku.