Podczas ostatniej sesji rady miasta i gminy Ostrzeszów prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia odczytał roczne sprawozdanie z działalności szpitala. To coroczny obowiązek. Jak wynika z raportu dobrze działa oddział położniczo-ginekologiczny. W 2019 roku leczonych było tu 1640 pacjentek. Wykonano 457 zabiegów ginekologicznych i odbyło się 607 porodów.
Oddział posiada w swoich strukturach 26 łóżek - 14 ginekologicznych i 12 położniczych w systemie rooming-in (przyp.red. umożliwia świeżo upieczonej mamie przebywanie w jednym pokoju z noworodkiem). Posiada 3 gabinety zabiegowe i 2 łóżka pooperacyjne. Oddział świadczy kompleksową opiekę medyczną pacjentką zgłaszającym się do leczenia. Ma do dyspozycji własną sale operacyjną oraz dwie dale porodowe, w tym jedną sale do porodów rodzinnych. Wykonywane są operacje ginekologiczne w pełnym zakresie, operacje wysiłkowego nietrzymania moczu, diagnostyczne zabiegi ginekologiczne. W zabiegach stosowane są nowoczesne techniki laparoskopowe i endoskopowe. W odcinku położniczym działa szkoła rodzenia, odbywają się porody rodzinne. Matka po porodzie przebywa na sali razem z dzieckiem.
Mówi prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński.
Jeżeli chodzi o porody to ich liczba jest zbliżona do tej z 2018 roku. Wówczas i w ubiegłym roku było ich ponad 600. To dobra wiadomość, bo jeszcze w 2017 roku na poród w Ostrzeszowie decydowało się tylko nieco ponad 450 kobiet.
W ubiegłym roku również "Fundacja Rodzić Po Ludzku" przedstawiła wyniki akcji "Głos matek ma moc zmiany", w ramach której kobiety w całej Polsce oceniały porodówki i dzieliły się swoimi doświadczeniami na oddziałach położniczych. Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia znalazło się wówczas na 16 miejscu z 34 ocenionych w Wielkopolsce. Wciąż jednak na podium jest ostrowski szpital. On uplasował się na 2 pozycji i to właśnie na poród w nim decydują się najczęściej kobiety z naszego regionu. Wysoko oceniana jest także porodówka w Pleszewie.
Polecany artykuł: