Mają trudności w nauce, problemy w relacjach z rówieśnikami i mierzą się z uzależnieniami. W ostrzeszowskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej pojawia się coraz więcej dzieci w kryzysie.
Zdecydowanie w poradni pojawia się – na przestrzeni lat – coraz więcej klientów. Myślę, że wszystkie poradnie w Polsce zauważają ten bardzo znaczący wzrost. Na pewno jest więcej zgłoszeń dzieci na diagnozę – szeroko pojętą, bo mówimy tutaj diagnozie pedagogicznej, psychologicznej, logopedycznej, zawodoznawczej. Jest też coraz więcej zgłoszeń na terapię psychologiczną bądź psychoterapię. Coraz więcej też mamy zgłaszanych dzieci z różnymi zaburzeniami. To np. zaburzenia lękowe, całościowe rozwoju, problemy z koncentracją uwagi, więc faktycznie liczba tych dzieci sukcesywnie wzrasta z roku na rok, a co za tym idzie – wzrasta również liczba wydanych opinii i orzeczeń dla tych dzieci, dlatego, że im więcej dzieci i młodzieży wymagających wsparcia, tym więcej też poradnia tych dokumentów wydaje – mówi dyrektor placówki, Beata Rybczyńska.
Dzieci zgłaszane do poradni mają m.in. problemy w nauce.
Jest to bardzo szeroki zakres, bo dotyczy to przede wszystkim trudności edukacyjnych, trudności związanych ze specyficznymi problemami w uczeniu się, czyli mówimy tutaj o dysleksji, dysortografii, dysgrafii bądź ryzyka dysleksji, jeśli są to młodsze dzieci. Na pewno zgłaszane są też trudności wychowawcze, trudności natury psychologicznej bądź psychiatrycznej, ogólnie trudności w zachowaniu bądź różne, niepokojące rodzica symptomy, które może chcieć po prostu sprawdzić bądź wykluczyć. Oprócz tego rodzice zgłaszają dzieci bądź młodzież w różnych kryzysach, np. psychicznych bądź rodzinno – środowiskowych, np. w sytuacji rozwodu, czy przemocy, więc ten zakres jest naprawdę bardzo szeroki – dodaje Beata Rybczyńska.
Z usług poradni mogą skorzystać dzieci i młodzież do 24 roku życia. W przypadku osób niepełnoletnich - problemy zgłaszają rodzice.