Przeczyść komin przed sezonem grzewczym - przypominają strażacy w Ostrzeszowie.
Uszkodzone lub niedrożne kominy, czy niesprawna wentylacja to w okresie jesienno - zimowym najczęstsze przyczyny pożarów i zaczadzeń. Dlatego trzeba zadbać o kilka kwestii. A wrzesień to już naprawdę "ostatni dzwonek".
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy dokonać przeglądu stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów dymowych zwracając szczególną uwagę, czy przewód kominowy jest drożny, czy nie występują uszkodzenia komina, czy do komina nie zostały wprowadzone drewniane konstrukcje dachowe lub inne palne części konstrukcji budowalnych, czy rury dymowe nie są przeprowadzane bez zabezpieczeń, czy paleniska zostały odpowiednio zainstalowane do przewodów kominowych i wentylacyjnych, czy przy drzwiczkach wyciorowych i kontrolnych, w odległości nie mniejszej niż pół metra nie są składowane materiały palne - mówi Noemi Biel, oficer prasowy straży pożarnej w Ostrzeszowie.
Pamiętajmy też o obowiązkowym czyszczeniu.
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych. Jeśli mówimy tutaj o paleniskach, które są opalane paliwem stałym, czyli drewnem lub węglem, tj. co najmniej 4 razy w roku. W przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym, tj. co najmniej 2 razy w roku i jeśli mówimy o paleniskach w zakładach zbiorowego żywienia i usługach gastronomicznych, tj. co najmniej raz w miesiącu - dodaje Noemi Biel.
Warto też pamiętać, że w przypadku pożaru - jeśli nie mamy ważnych papierów na komin i instalacje - nie dostaniemy odszkodowania.