kaczka

i

Autor: pixabay.com

Ptasia grypa atakuje! Życie straciło prawie 100 tys. zakażonych ptaków

2022-01-21 10:49

Ptasia grypa w natarciu. Służby weterynaryjne odnotowały w powiecie ostrzeszowskim aż 6 ognisk tej choroby w ciągu ostatnich tygodni. Wirus H5N1 zaatakował w hodowlach w Grabowie Pustkowiu, Kaliszkowicach Ołobockich i Kaliskich, w Palatach oraz w Giżycach.

W powiecie ostrzeszowskim stwierdzono 6 ognisk grypy ptaków: 2 w Grabowie-Pustkowiu (30 tysięcy kaczek i 7 tys. kaczek), w Kaliszkowicach Ołobockich (7 tys. kaczek), w Palatach (20 tys. kaczek), w Giżycach (12,5 tys. kaczek) i w Kaliszkowicach Kaliskich (16 tys. brojlerów i 7 tys. kaczek). 

Natychmiast po otrzymaniu wyników ptaki zostały uśpione, a ich ciała zutylizowane. Akcja została przeprowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pod pełną kontrolą stężenia dwutlenku węgla, tak aby ptaki zostały uśpione w sposób humanitarny.

Mówi Powiatowy lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek.

Niezwykle istotne jest uniknięcie zmutowania wirusa i jego transmisji na człowieka, dlatego chore stada są bezzwłocznie likwidowane. Służby apelują do hodowców, by ci bezwzględnie przestrzegali zasad bioasekuracji.

Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez:

  • zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
  • niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
  • stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących; dużą wrażliwość wykazują kury i indyki, kaczki i gęsi oraz perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy.

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem sztormu na morzu?
Trudne warunki na podkarpackich drogach