Straż Miejska Miasta Krakowa

i

Autor: FB Straż Miejska Miasta Krakowa

BEZPIECZEŃSTWO

Poranne patrole w okolicach podstawówek. To ''Bezpieczna droga do szkoły'' ze strażą miejską

2024-09-17 9:38

Strażnicy Miejscy z Ostrzeszowa i akcja ''Bezpieczna droga do szkoły''. Takie codzienne patrole w okolicach tutejszych podstawówek przyniosły już pierwsze efekty.

Bezpieczna droga do szkoły. To akcja, która przez cały rok realizowana jest przez Straż Miejską w Ostrzeszowie. Mundurowi o poranku patrolują okolice pobliskich szkół i dbają o to, by dzieci - bezpiecznie dotarły na zajęcia.

Jak co roku, wraz z rozpoczęciem po wakacjach nauki w szkołach, każdego dnia strażnicy realizują program ''Bezpieczna droga do szkoły''. Polega to na tym, że w godzinach rannych mundurowi idą na przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 2 i nadzorują przejście dzieciaków na zajęcia - mówi komendant Straży Miejskiej w Ostrzeszowie.

Jak się okazuje, nie każde dziecko wie, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

W związku z tym, że mundurowi codziennie pojawiają się przy tych przejściach, zostałem poinformowany o tym, że dzieci nie potrafią poruszać się hulajnogami elektrycznymi. Będziemy na pewno organizować takie kilkudniowe szkolenia dla nich właśnie w związku z prawidłowym poruszaniem się na takim jednośladzie, bo to, jak dzieci jeżdżą świadczy o kompletnym braku informacji o tym, jak powinni poruszać się po drodze, chodniku, czy przejściu dla pieszych - dodaje Sławomir Grzegorowski.

Takie szkolenia już niebawem odbędą się w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Ostrzeszowie.

Przepisy jasno określają, kto, gdzie i jak - może poruszać się hulajnogą.

Jest to unormowane w prawie o ruchu drogowym, w nowelizacji. Zacznijmy od tego, że po drodze publicznej, lub chodniku, czy drodze dla rowerów może poruszać się tylko i wyłącznie osoba powyżej 10. roku życia. Dzieci, poniżej tego wieku nie mogą samodzielnie poruszać się jednośladem po drodze. Mogą to zrobić, tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Nawet pod opieką osoby dorosłej takie dziecko nie może poruszać się po drodze publicznej. Jeżeli już rozmawiamy o hulajnogach, chciałbym zwrócić uwagę na rzecz, o której być może nie wszyscy wiedzą, nie doczytali. Jeżeli hulajnoga ma siedzenie jest to już pojazd elektryczny, jak motorower. Trzeba na to mieć uprawnienia, pojazd musi być zarejestrowany i musi być ubezpieczony. To jest bardzo ważne - dodaje komendant.

Chodzi też o to, że hulajnogą nie pędzimy po chodnikach - przepisy mówią, że powinniśmy poruszać się w tempie zbliżonym do pieszego. Dodatkowo musimy pamiętać, że jadąc po drodze dla rowerów bądź po chodniku - to pieszy ma pierwszeństwo. 

Quiz. Historia z 8 klasy podstawówki. To musisz wiedzieć!

Pytanie 1 z 15
Kto był pierwszym królem Polski?