kosz

i

Autor: pixabay.com

Podwyżki opłat za śmieci w Mikstacie - drożej już od lutego

2022-01-10 12:45

Opłata za odbiór i zagospodarowanie śmieci w Mikstacie idzie w górę. Tak zdecydowali radni miasta i gminy podczas ostatniego posiedzenia Rady. Wzrost jest znaczny. Mieszkańcy zapłacą o 10 złotych więcej za osobę. Od lutego będzie obowiązywać stawka 29 zł, a w przypadku gdy ktoś posiada kompostownik 27 zł.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta i Gminy rajcy zdecydowali o podwyższeniu opłaty za odbiór i zagospodarowanie śmieci. Mieszkańcy od lutego zapłacą nie 19 zł - jak było do tej pory - a 29 zł. Jeżeli ktoś posiada kompostownik to ta opłata będzie nieznacznie niższa i wyniesie 27 zł. W miarę korzystna umowa, którą miasto miało wygasła i konieczne było ogłoszenie nowego przetargu. Nowa-stara firma, która się do niego zgłosiła zażądała dużo wyższej kwoty niż ostatnio - tłumaczy burmistrz Mikstatu Henryk Zieliński.

Trzeba było podpisać nową umowę z firmą odbierającą śmieci od mieszkańców, bo poprzednia umowa wygasła – niestety, tym razem cena za usługi świadczone przez ostrowska spółkę była znacznie wyższa, a umowa została podpisana tylko na rok. Poprzednia była podpisana na 3 lata, co pozwalało utrzymać opłatę dla mieszkańców naszej gminy na stałym i korzystnym poziomie.

Decyzję poprzedziły wnikliwe analizy - dodaje burmistrz.

Kalkulując nową wysokość opłaty staraliśmy się, żeby podwyżka była jak najmniej dotkliwa dla mieszkańców, ale też ta stawka powinna zapewnić pokrycie kosztów odbierania i zagospodarowania śmieci w naszej gminie (...). Analizowaliśmy tę kalkulację z radnym i przedstawiliśmy im, jak kształtują się opłaty w innych gminach. W efekcie uzgodniono wysokość nowej stawki na poziomie 29 złotych i to jest absolutne minimum, żeby system się bilansował. Nie była to łatwa decyzja, ale została podjęta odpowiedzialnie, w trosce o dobro naszej społeczności, dla zachowania równowagi finansowej oraz możliwości rozwojowych gminy.

Radni podjęli uchwałę jednogłośnie.

Sonda
Czy nauka zdalna powinna trwać do końca ferii zimowych 2022?
W trakcie zatrzymania zamienili się miejscami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE