św. Maksymilian Maria Kolbe

i

Autor: JM

MIASTO

Ostrzeszów (dalej) bez patrona? Rada miasta odrzuciła inicjatywę mieszkańców

2025-03-27 13:53

Św. Maksymilian Maria Kolbe NIE BĘDZIE patronem Ostrzeszowa. Taka jest decyzja rady miasta. Dyskusja wokół tego tematu była bardzo burzliwa. Uzasadnienie projektu - ostatecznie - nie przekonało wymaganej większości radnych.

Niebieskiego patrona mają już okoliczne miejscowości, dalej NIE BĘDZIE miał go Ostrzeszów. Taką decyzję podjęli radni miasta podczas dzisiejszej sesji.

Patronem Ostrzeszowa miał zostać św. Maksymilian Maria Kolbe.

To dla naszego miasta bardzo ważna postać i wzór do naśladowania - uzasadniał podczas dzisiejszej sesji radny Grzegorz Kosmala.

Jest bliski sercom wielu ostrzeszowian, a w Ostrzeszowie znajdziemy sporo elementów odnoszących się do Niego, które na stałe wpisały się w nasze życie codzienne: ulica i Parafialny Dom Katechetyczny Jego imienia, relikwie (I stopnia) w parafii pw. NMP Wniebowziętej i parafii pw. Chrystusa Króla, tablice upamiętniające Jego pobyt: w kościele farnym, na kościele pw. Chrystusa Króla, na budynku I Liceum Ogólnokształcącego i w jego podziemiach, gdzie był więziony oraz gdzie w 2021 roku utworzono celę Jego imienia jako wyjątkowe miejsce pamięci. Postać św. Maksymiliana znajduje się na muralu będącym upamiętnieniem wszystkich więźniów tutejszego obozu, a namalowanym na budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostrzeszów zbudowanym w miejscu dawnego placu obozowego. Jednak przede wszystkim związanie ostrzeszowian z osobą ojca Kolbego ma charakter duchowy. Najlepiej o tym świadczy wspólnota Rycerstwa Niepokalanej działająca w Ostrzeszowie oraz podejmowane dzieła modlitewne, m.in. w kolejne rocznice pobytu zakonników w naszym mieście. Święty Maksymilian Maria Kolbe to postać niezwykła pod wieloma względami, człowiek renesansu, o wszechstronnych zainteresowaniach, wyprzedzający swoją epokę, i stąd sprawowany nad naszym miastempatronat ma wiele wymiarów.

Pomysłu ustanowienia św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem Ostrzeszowa nie poparł m.in. burmistrz miasta, Patryk Jędrowiak.

Przywoływane były tu przykłady świętych z innych miast, czasem miast wielkich, stolic państw europejskich. Tylko powiedzmy sobie szczerze, te patronaty często były nadawane już wiele lat temu, a w przypadku dużych miast był to często XX, jak nie XIX wiek. Mamy wiek XXI i to myślenie trochę się zmieniło. I to nie tylko nasze myślenie, ale ogółu społeczności. Myślę, że wszyscy Państwo szanujecie tych, którzy podpisy zbierali, jak i się podpisywali, ale też i tych, którzy swoje zdanie wyrażali w odmienny sposób. Moje zdanie w tym temacie od początku było jasne i od samego początku wiedzieliśmy z księdzem, jak ono wygląda. Ja też jestem wśród tych, którzy uważają, że współcześnie ta procedura nie jest już właściwa - mówi Patryk Jędrowiak.

Inicjatywa mieszkańców została przez radę odrzucona. Za jej przyjęciem zagłosowało ośmiu radnych, dziesięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Święty Graal, korona cierniowa, Całun Turyński, Włócznia Przeznaczenia. Co wiesz o tych relikwiach?
Pytanie 1 z 10
W której katedrze jest przechowywana korona cierniowa?
Korona cierniowa