Ponad 60 rodzin zastępczych, a w nich prawie setka dzieci, plus niespełna 30 podopiecznych w dwóch domach dziecka - w Książenicach i Ostrzeszowie. Tak wyglądał ubiegły rok w pieczy zastępczej, prowadzonej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie.
Każda rodzina, jak i również dzieci umieszczone w pieczy są objęte wsparciem koordynatora. I to wsparcie koordynatora na pewno przyczyniło się i zaowocowało poprawą funkcjonowania dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Ponadto, zarówno rodziny zastępcze, jak i również dzieci objęte były wsparciem psychologa. W ramach pieczy zastępczej zostało również szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 5 rodzin, w których dzieci zostały już umieszczone. Na naszym terenie funkcjonują również dwie placówki wychowawcze - w Książenicach i Ostrzeszowie, łącznie przeznaczone na 28 dzieci. Prowadzimy również mieszkanie treningowe w Książenicach, które jest przeznaczone dla pełnoletnich wychowanków, opuszczających pieczę zastępczą. W ubiegłym roku PCPR udzielił też pomocy finansowej dla 26 wychowanków naszej pieczy zastępczej. I były to pieniądze przeznaczone m.in. na zagospodarowanie się, usamodzielnienie - mówi dyrektor PCPR - u, Aneta Małolepsza.
W ubiegłym roku placówka rozpoczęła też realizację sześcioletniego programu finansowanego ze środków unijnych.
To program pod nazwą ''Wsparcie deinstytucjonalizacji w pieczy zastępczej''. I w tym zakresie została udzielona pomoc psychologiczna, logopedyczna, doradztwo zawodowe, czy też zajęcia z psychoterapeutą i superwizorem właśnie dla dzieci z rodzin zastępczych, a także samych rodzin - zastępczych i biologicznych - dodaje Aneta Małolepsza.
Na realizację tego programu PCPR otrzymał prawie 1,5 mln złotych dofinansowania z funduszy UE.