Obiekt ma 750 m2 i składa się z 12 modułów, z których jeden ma wymiary 4 na 18 metrów i waży prawie 25 ton. W takim module znajdują się gotowe dwa pokoje dwuosobowe dla pacjentów z oknami i drzwiami, całą instalacją elektryczną, sanitarną, wentylacyjna i ociepleniem, umalowane i z założoną wykładziną podłogową.
Bardzo się cieszę, że oddział rehabilitacji oddechowej będzie w tym miejscu. I już od stycznia będzie przyjmował pacjentów. Cały czas walczymy z pandemią. Rehabilitacja oddechowa to nie tylko rehabilitacja pocovidowa. Dzięki temu, że wykorzystujemy nowoczesną technologię, budownictwo modułowe to takie szybkie tempo prac jest możliwe.
Mówi Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Budownictwo modułowe to nowatorska metoda, która odpowiada nie tylko za szybkie stawianie budynków, ale także za aspekty ekologiczne.
To używanie materiałów z recyklingu i ograniczenie pyłów budowlanych. Zużywamy dużo mniej betonu, bo beton idzie tylko w fundamenty. Beton ma olbrzymi ślad węglowy i mimo tego, że mogłoby nam się wydawać, że ta stal też niesie ze sobą jakiś ślad węglowy, ale jest jej proporcjonalnie dużo mniej niż tego betonu. Co ważne, każdy moduł ma swój paszport. Jeśli za kilka bądź kilkanaście lat przyszłoby nam do głowy, żeby ten obiekt zmienić lub poddać recyklingowi, to my każdy z tych modułów jesteśmy w stanie posortować i mamy w paszporcie skąd ten materiał pochodził i możemy wykorzystać go ponownie.
Budujemy obiekt nie na budowie, ale w zakładzie produkcyjnym. Równolegle część prac prowadzimy tutaj, czyli wykonujemy fundamenty, ale w tym samym czasie obiekt powstaje w odległości kilkuset kilometrów bo w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Mówi Kamil Kowalczyk, dyrektor firmy, która wykonuje inwestycję.
To pierwszy taki modułowy szpital w Wielkopolsce i ma szansę stać się Green Hospial zgodnie z wytycznymi WHO. Takich placówek na świecie jest 120.
Znacznie mniej energii cieplnej będzie potrzebne do ogrzania tego budynku. Placówka wpisuje się nie tylko w mapę potrzeb zdrowotnych województwa wielkopolskiego, ale również wpisuje się w działania proekologiczne. Szpital w Wolicy pretenduje do miana Green Global Hospital. Jesteśmy w trakcie rozmów z WHO. Ten budynek jest takim pierwszym elementem. Chcielibyśmy również poprowadzić kampanię proekologiczną, ponieważ te dwa ważne działy jak zdrowie i ekologia są ze sobą bardzo związane. Szczególnie w naszej specyfice, gdzie leczymy schorzenia chorób płuc, więc to powietrze jest ważne.
Mówi Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.
Wartość tego zadania to ponad 6 milionów złotych. Środki pochodzą z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Polecany artykuł: