Zgodnie z ustawą z dn. 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - przemoc to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
By temu przeciwdziałać wprowadzono procedurę ''Niebieskiej Karty''. To ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Procedura ''Niebieskiej Karty'' jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie bądź grupie osób doznających przemocy domowej, ale także to współpraca przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w przypadku uzyskania informacji o występowaniu tego zjawiska - mówi pracownik MGOPS - u, Artur Hendrysiak.
Procedura rozpoczyna się w momencie wypełnienia formularza "Niebieska Karta-A".
O uruchomienie procedury może wnieść każda osoba bezpośrednio dotknięta przemocą domową oraz osoby posiadające wiedzę, że do takiej przemocy - w konkretnej rodzinie - dochodzi. Trzeba jednak pamiętać, że o wszczęciu procedury ostatecznie decyduje przedstawiciel konkretnej instytucji, tj. jednostek organizacji pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia. Pracownik socjalny bądź policjant sporządza formularz ''Niebieskiej Karty''. Jest on przekazywany do zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy, który powołuje grupę diagnostyczno - pomocową. Ta grupa finalnie zajmuje się daną rodziną - dodaje Artur Hendrysiak.
Formy wsparcia za każdym razem, INDYWIDUALNIE dostosowywane są do konkretnego przypadku.
Głównym celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy i doprowadzenie do zaprzestania jej stosowania. Ta pomoc dobierana jest indywidualnie. W zależności też od tego, jaki jest skład rodziny - czy jest to para, czy są też dzieci - w skład grupy dodatkowo mogą wejść np. pedagodzy szkolni itd - mówi pracownik MGOPS - u.
Na ten moment w Ostrzeszowie procedurą ''Niebieskiej Karty'' objętych jest 15 rodzin.