zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

ZDROWIE

Kleszcze atakują! Jak uchronić przed nimi nasze zwierzaki?

2024-09-06 11:26

Sezon na kleszcze trwa cały rok - i choć apogeum już za nami, nie oznacza to, że teraz my i nasi pupile jesteśmy bezpieczni. Warto pamiętać o tym, szczególnie wybierając się na spacer do lasu, czy parku, gdzie tych pajęczaków jest najwięcej.

Kleszcze to drobne pajęczaki, które mogą być groźne zarówno dla nas, jak i naszych pupili. Zazwyczaj, taki ''sezon na kleszcze'' przypada na maj / czerwiec i wrzesień / październik. Jednak przez coraz cieplejsze zimy - i ogólnie, klimat można powiedzieć, że te pajęczaki żerują cały rok.

W związku z tą pogodą, która obecnie panuje w kraju sezon na kleszcze mamy cały rok. Jest to stałe zagrożenie dla naszych pupili, zarówno dla psów, jak i kotów. Kleszcze niosą za sobą ryzyko przeniesienia chorób odkleszczowych. Są to choroby zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. W dużej mierze te choroby przenoszone są przez układ krwionośny, co następnie może wiązać się z ogólnym zachorowaniem takiego zwierzaka - mówi dr n. wet. Monika Chmielewska - Władyka z Ostrzeszowskiego Gabinetu Weterynaryjnego.

Kleszcza z ciała naszego zwierzaka nie wolno usuwać samodzielnie. Bo może to wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Mieszkańcy Ostrzeszowa i okolic nie zawsze jednak o tym pamiętają.

Jeżeli dostrzeżemy kleszcza, najlepiej go tam pozostawić i udać się do lekarza weterynarii, żeby on to profesjonalnie usunął, ewentualnie podał odpowiednie środki przeciwpasożytnicze, które spowodują, że ten kleszcz po prostu odpadnie. W mojej praktyce często jednak zdarza się, że właściciele nieumiejętnie próbują usuwać takie kleszcze i ich fragmenty zostają później w ciele pupili i nie wiadomo później, co z tym dalej zrobić. Bywa, że dochodzi do różnych powikłań bakteryjnych w miejscu ugryzienia, jakichś zakażeń i takiego zwierzaka trzeba później leczyć ogólnoustrojowo, a wiadomo lepiej byłoby tego uniknąć - dodaje Monika Chmielewska - Władyka.

Zwierzaka przed ugryzieniem kleszcza można jednak uchronić. Pomocne tu będą wszelkie preparaty odstraszające. Je jednak należałoby stosować przez cały rok.

Bardzo ważna jest profilaktyka. Należałoby podawać odpowiednie preparaty swoim pupilom - i to przez cały rok. Są to preparaty zarówno w formie spot on, które wylewa się na skórę, jak również preparaty w formie tabletek. Ja rekomenduję formę tabletek, gdyż są to leki najnowszej generacji, na które te pasożyty nie są uodpornione, w związku z czym ta profilaktyka ma bardzo szeroki zakres i jest skuteczniejsza - mówi lekarz weterynarii. 

Po spacerze - szczególnie w leśnie, czy parku ZAWSZE warto sprawdzić, czy nasz pupil nie zabrał ze sobą pasażera na gapę.

Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach
Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar