Coraz więcej młodych mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego pada ofiarą hejtu. Tak wynika z danych Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostrzeszowie, do której zgłaszanych jest coraz więcej takich sytuacji.
Myślę, że coraz częściej rodzice zgłaszają do nas taki problem. Zgłaszają takie sytuacje do nas także szkoły - dyrektorzy, pedagodzy, nauczyciele, psychologowie, ponieważ zauważyli oni różne zjawiska, które dzieją się, np. na terenie szkoły, ale także po zajęciach lekcyjnych, ze względu na rozwój technologii, media społecznościowe. Często, te niewłaściwe sytuacje przenoszą się właśnie w tą cyberprzestrzeń, ponieważ młodzież, czy dzieci też mają poczucie takiej anonimowości w internecie. Niestety, nie do końca tak to działa. Szkoły też często organizują takie spotkania profilaktyczne z młodzieżą, gdzie przedstawiają - też w sensie prawnym, jak wyglądają działania w takim zakresie i jakie konsekwencje mogą ponieść ci, którzy są prowodyrami danej sytuacji. Faktycznie coraz więcej takich problemów jest do nas zgłaszanych - mówi dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostrzeszowie, Beata Rybczyńska.
Przemoc rówieśnicza, hejt, czy cyberprzemoc mogą doprowadzić do tragedii.
Mówimy tutaj o skutkach, z którymi mierzy się ofiara takich działań. Mogą to być - przede wszystkim - zaniżone poczucie własnej wartości, lękowe nastawienie do relacji społecznych, wycofanie się, czyli dziecko może przestać chcieć uczęszczać do szkoły, obawiając się tego, że spotka je tam kolejna nieprzyjemna sytuacja. Ofiary hejtu mogą mierzyć się z uzależnieniami. I mowa tu nie tylko o używkach, ale też np. internecie. Możemy mówić o uciekaniu w wirtualny świat i szukaniu relacji - właśnie tam. Mogą też wystąpić objawy somatyzacyjne, czyli bóle brzucha, głowy, kiedy dziecko nie chce iść do szkoły, bądź zbliża się dzień pójścia do szkoły, np. po wakacjach, weekendzie. Wszystkie takie symptomy powinny budzić naszą czujność - dodaje Beata Rybczyńska.
Ofiarą przemocy rówieśniczej może paść każde dziecko i każdy nastolatek. Dlatego tak ważna jest rozmowa i uświadamianie - że często słowa mogą wyrządzić krzywdę większą niż czyny.