Marek Lapis od blisko dziesięciu lat współpracuje ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Z osobami niewidomymi, niewidzącymi oraz niesłyszącymi. „Granice barw” mają pokazać różnice i podobieństwa w postrzeganiu barw przez osoby niewidome, niedowidzące i widzące. Podczas tworzenia projektu „Granice barw” autor działał wspólnie z osobami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
Starałem się użyć ich zmysłów, których używają. Zmysłu wzroku przy niedowidzących, smaku, dotyku i sensoryki, zapachu. To w pewien sposób oddaje ich pełnie doznań. Oni śnią obrazami, zapachami.
Mówi Marek Lapis, autor wystawy.
Realizacja projektu trwała dwa lata.
To był dość długi proces. Najważniejsze to było przekonać do siebie te osoby. By się otworzyły i chciały rozmawiać. By opowiedziały o własnych doświadczeniach wizualnych o tym, jak postrzegają barwy, co w ogóle dla nich znaczy barwa, kolor. Dla niektórych to abstrakcja, a dla niektórych nie. Niektórzy kiedyś widzieli, ale stracili wzrok przez chorobę, wypadek, a inni od początku nie widzieli. Pozwolenie na dojście im do siebie, żeby porozmawiać na tej samej platformie.
Mówi Marek Lapis.
Na projekt składa się kilka części, to wydruki wielkoformatowe, wideo, obiekty fotograficzne oraz sensoryczne.
Wystawę mogą oglądać osoby niedowidzące i niewidome i widzące. Każda z tych osób może coś dla siebie pozytywnego wyciągnąć, coś nowego. Doświadczyć zmysłami. Osoby widzące mogą poznać ścieżki poznania widzenia osób niewidomych. Natomiast osoby niewidome mogą sobie uzmysłowić jakimi ścieżkami dochodzą do pewnych rzeczy.
Dodaje autor.
Wernisaż wystawy odbył się 28.09. Ekspozycje można oglądać do 14 października.
Polecany artykuł: