Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Polski - Bronisława Komorowskiego. Od początku w akcję włącza się też Biblioteka w Ostrzeszowie. W tym roku pogoda była idealna, dlatego fragmenty lektury odczytywano przed budynkiem książnicy. W saloniku Pani Dulskiej zasiedli burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak, który wcielił się w rolę Zbyszka, wicestarosta ostrzeszowska Zofia Witkowska czytająca rolę Meli, a także kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosława Rzepecka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siedlikowie Anna Wiśniewska-Polus, naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego w Ostrzeszowie Aneta Pawlarczyk-Świtoń, ks. Tomasz Kaczmarek, bibliotekarki Aneta Kaleta, Magdalena Wiśniewska, Dorota Lepka, Anna Łuszczek i Marta Kędzierska oraz uczniowie 1 LO w Ostrzeszowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.
Mówi dyrektor ostrzeszowskiej biblioteki Dorota Owczarczak.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.
Polecany artykuł: