Praktyki zagraniczne zorganizowane zostały w Zespole Szkół numer 2 już po raz 7. W tym roku do Czech, Hiszpanii, Włoch oraz Grecji wyjechało 77 najzdolniejszych uczniów. By przejść rekrutacje młodzież musi osiągać dobre wyniki w nauce. Liczy się także znajomość języków, bez której trudno byłoby porozumiewać się z klientami i szefami zagranicznych zakładów pracy.
Chętnych na wyjazd było znacznie więcej uczniów. Potem przeprowadziliśmy proces rekrutacji. Proces rekrutacji był wieloetapowy. Między innymi były uwzględniane oceny z przedmiotów zawodowych i z zachowania. Były też konwersacje językowe, także uczniowie musieli przejść kilka etapów, żeby dostać się do projektu.
Mówi koordynatorka projektu Ewelina Ulichnowska-Kosik.
Jak dodaje dyrektor szkoły Ziemisław Szmaj uczniowie podczas takich praktyk zagranicznych zdobywają niezwykle cenne doświadczenia.
Nie ulega wątpliwości, że zobaczenie zawodów, w jaki sposób funkcjonują one w innym kraju to kolejne doświadczenie dla uczniów. Następna sprawa do kultura. Zapoznanie się z kulturą innych krajów. No jestem wdzięczy za to, że coś takiego jest możliwe. Trzecia sprawa to oczywiście język. Szlifowanie języka w praktyce. Są puszczeni na głęboką wodę i muszą sobie poradzić. I w tym momencie zaczynają wierzyć w siebie, że potrafią. Cóż więcej chcieć.
Projekt "Europejskie doświadczenie zawodowe w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie" realizowany był ze środków POWER na zasadach programu Erasmus plus sektor kształcenie i szkolenia zawodowe. Jak dotąd był to największy projekt zagranicznych praktyk realizowanych w szkole.
A jak było? POSŁUCHAJCIE ->
Polecany artykuł: