ludzie

i

Autor: pixabay.pl

INICJATYWY SPOŁECZNE

Czas na podsumowanie. INICJATYWY SPOŁECZNE

2023-11-29 13:54

Już na początku przyszłego roku rozpocznie się przedwyborcze zamieszanie. Wiele może się zmienić - i z pewnością wiele będzie się działo. Dlatego też to dobry moment na to, by - jeszcze przed przedwyborczym zamieszaniem - rozliczyć to, co zrobić się udało - i to, co do zrobienia zostało. Włodarze Ostrzeszowa podsumowują niespełna 5 lat urzędowania.

Miasto to ludzie. Dlatego jedną z kategorii podsumowań są INICJATYWY SPOŁECZNE. 

Tutaj warto wspomnieć o współpracy z seniorami. Minione 5 lat to m.in. założenie klubu Bratek, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji - z której w dużej mierze korzystają osoby starsze, czy - karty seniora.

Wprowadziliśmy kartę seniora - wydaliśmy już prawie 3 tysiące tych kart. Dodatkowo uruchomiliśmy bezpłatną komunikację miejską, która głównie kierowana jest pod kątem seniorów, bo w takich godzinach jest też prowadzona. To także - w tej kategorii - założenie klubu Bratek, który funkcjonuje rewelacyjnie. Na początku wielu zastanawiało się, czy będziemy mieli tylu chętnych, teraz z kolei stoimy przed dylematem - gdzie tych naszych seniorów pomieścić, bo jest ich o wiele więcej niż klub seniora jest w stanie przyjąć. W następnych latach będziemy musieli pomyśleć o założeniu nowego miejsca - mówi burmistrz Ostrzeszowa, Patryk Jędrowiak. 

W obecnej kadencji włodarze ,,oddali'' część budżetu na ręce mieszkańców, wprowadzając budżet obywatelski i fundusz sołecki.

Wprowadziliśmy fundusz sołecki. To coś, co w wielu gminach było wprowadzone od dawna - u nas długo nie mogło doczekać się popleczników. Tak naprawdę, co roku przeznaczaliśmy od pół miliona wzwyż - na nasze sołectwa - i o wydatkowaniu tych pieniędzy decydowali sami mieszkańcy. Wielu obawiało się - w szczególności w radzie miejskiej - że te pieniądze będą ,,przejadane''. Okazało się, że mieszkańcy wsi są bardzo racjonalni, bardzo mocno dostrzegają, czego u nich brakuje. Często są to drobne rzeczy. Taką alternatywą dla funduszu sołeckiego w mieście - było wprowadzenie budżetu obywatelskiego. I choć chcieliśmy go wprowadzić jeszcze wcześniej, to pandemia i różne zawirowania spowodowały, że musieliśmy trochę odczekać. Jesteśmy już po dwóch edycjach. Budżet obywatelski się rozwija, pojawiają się nowe pomysły - dodaje burmistrz. 

W planach obecnych włodarzy są już kolejne edycje - zarówno funduszu sołeckiego, jak i budżetu obywatelskiego.

To już ostatnia z sześciu kategorii podsumowań. Za nami - sport, kultura, ekologia, edukacja oraz infrastruktura i rozwój. Dziś - dokładamy inicjatywy społeczne.

I na tym kończymy - całą rozmowę z burmistrzem wysłuchacie też w naszym ESKOWYM magazynie.

Nastawcie swoje odbiorniki na 96.9 FM :)

Quiz. Które słowa napiszesz razem, a które rozdzielnie? 14/14 zdobędą nieliczni!
Pytanie 1 z 14
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Która wersja jest poprawna?