Cenny starodruk wrócił do Kalisza. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej wzbogaciło się właśnie o zabytkowy inkunabuł. To późnośredniowieczny zbiór traktatów religijnych oraz kazań, który należał do księgozbioru księdza Jana Sobczyńskiego. Duchowny jeszcze przed II wojną światową przekazał do kaliskiego muzeum część swoich zbiorów, w tym ten cenny starodruk. Przypuszczano, że zbiór został zniszczony.
Powrót odzyskanego obiektu do Kalisza ma ogromne znaczenie, ponieważ w czasie I i II wojny światowej miasto zostało doszczętnie obrabowane, także z księgozbiorów. Ziemia kaliska w czasie II wojny światowej została przyłączona bezpośrednio do Rzeszy i weszła w skład Kraju Warty (niem. Wartheland). W pierwszym roku okupacji zniszczeniu uległo ponad 80 proc. zbiorów muzealnych, a książkami z kaliskich księgozbiorów w 1942 r. zasypano kanał Babinka. Dlatego właśnie odzyskanie tego obiektu ma ogromne znaczenie dla Kalisza i dziedzictwa regionu - czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starodruk został odnaleziony w ubiegłym roku na jednej z aukcji internetowych.
W 2024 roku zabytek odnalazł na aukcji dr Przemysław Pawlak z Biblioteki Teatru Narodowego w Warszawie, który powiadomił o swoim odkryciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy Ministerstwa przeprowadzili oględziny obiektu i zrekonstruowali jego proweniencję. Nawiązali także kontakt z posiadaczem inkunabułu – artystą plastykiem Krzysztofem Burnatowiczem, który – po zapoznaniu się z historią zabytku – podjął decyzję o jego zwrocie do macierzystych zbiorów muzealnych - czytamy dalej w komunikacie.
Starodruk będzie prezentowany w Kaliszu podczas tegorocznej Nocy Muzeów - 17 maja.
Źródło: Cenny starodruk wrócił do Kalisza - Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej wzbogaciło się właśnie o zabytkowy inkunabuł