kiedys to bylo

i

Autor: Ostrzeszowskie Centrum Kultury/Fb

Były "okna dialogowe" - teraz są wielkoformatowe zdjęcia dawnego Ostrzeszowa

2021-04-29 15:45

Ostrzeszowskie Centrum Kultury zastępuje budki z książkami, które miały służyć mieszkańcom do bookcrossingu, na plansze z nadrukowanymi dawnymi zdjęciami Ostrzeszowa. Wymiana książek nie przyjęła się. W oknach częściej niż lektury lądowały śmieci. OCK więc stawia teraz na plansze z fotografami pokazującymi jak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu - dokładnie w miejscu zrobienia zdjęcia.

Pierwsze plansze pojawiły się już w ubiegłym roku na placu przy ulicy Kaliskiej, a teraz kolejne są wymieniane.

Są to działania podjęte przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury, związane z postawieniem nowych tablic, związanych z historycznym Ostrzeszowem w przestrzeni miejskiej. Te tablice zastępują stare miejsca, gdzie można było wymieniać się książkami. Myślę, że jest to bardzo dobra kontynuacja tego procesu rozpoczętego już w zeszłym roku, kiedy pierwsza taka tablica stanęła przy księgarni (przyp. red. plac przy ulicy Kaliskiej).  

mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Plansze z cyklu "kiedyś to było..." zobaczyć można np. na ulicy Zamkowej, w okolicach dworca PKS czy w pobliżu Placu Sienkiewicza.

Poniżej zdjęcia i opisy niektórych fotografii.

kiedys to bylo

i

Autor: Ostrzeszowskie Centrum Kultury/Fb

↑ Fotografię wykonano ponad sto lat temu przed kuźnią Franciszka Kozłowskiego. Na zdjęciu, które udostępnił pan Grzegorz Kuśnierczyk – dziękujemy pięknie - rozpoznano znamienitego obywatela, krawca, strażaka i członka chóru kościelnego - Tomasza Stojeckiego (rocznik 1889), który stoi w tyle, w meloniku. Dzisiaj miejsce zupełnie zmieniło charakter: po kuźni nie ma już śladu, koń z ognistego karosza zmienił się w spokojnego kucyka, któremu towarzyszą czaple i metalowe „rumaki".

kiedys to bylo

i

Autor: Ostrzeszowskie Centrum Kultury/Fb

↑ Dom przy ulicy Zamkowej 8. Pierwszym właścicielem był Georg Timling – adwokat i notariusz w Ostrzeszowie, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Jenie, który w 1918 roku wyemigrował do Niemiec. Budynek stał się własnością rodziny Biskupskich. Przez jakiś czas mieścił się w nim internat dla uczennic gimnazjum prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Po II wojnie światowej został skomunalizowany i podzielony na mieszkania dla kilku rodzin. Obecnie jest własnością prywatną.

kiedys to bylo

i

Autor: Ostrzeszowskie Centrum Kultury/Fb

↑ Widok na ulicę Zamkową (kiedyś Bohaterów Stalingradu), zdjęcie z końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W narożniku spod logo OCK „wygląda” makieta pałacu kultury, który stał w miejscu harcerskiej lilijki. Autorem zdjęcia przedstawiającego makietę jest Alojzy Rabiega, 1959 r